Site Search

2018 WA State Academy player intake

Friday, May 4, 2018 - 10:06 AM
Share |

The first intake of players for the 2018 WA State Academy has been completed.

This includes 47 players in the 16s age group and 38 in the 18s age group, including seven 17-year-old development players. A second intake of 18s players will occur in the coming weeks.
 
WAFC Executive Manager Talent and Football Operations Scott Baker welcomed all of the players to the Academy program and congratulated them on their selection.

“These players have all demonstrated great talent and ability and I congratulate them on being selected in the WA State Academy. We look forward to working with each of them to help achieve their full potential both on and off the field,” he said.
 
“We want WA to be the leading State for talent development and are committed to delivering an Academy program that provides each player with the football and personal development opportunities to become key players and leaders of the future.”

Academy players will participate in the State program over the next two months in preparation for the AFL National Championships.
 
The State 18s schedule includes trial games against a WA Country Football League representative team and Swan Districts Football Club, while the State 16s will play trial games against Swan Districts Colts, the WA Country Football League Colts and WA Amateur Football League Colts.
 
Teams will be selected from the 16s and 18s squads to represent WA at the AFL National Championships in June and July.
 
AFL NATIONAL 18s CHAMPIONSHIPS
Sunday, June 3, 2pm – WA v SA (Alberton Oval, Adelaide)
Sunday, June 19, 11.30am – WA v Vic Metro (Optus Stadium, Perth)
Friday, June 29, 4.40pm – WA v Vic Country (GMHBA Stadium, Geelong)
Wednesday, July 4, 2.10pm – WA v Allies (Etihad Stadium, Docklands)
 
WA STATE 18s SQUAD

Coach: Peter Sumich

 No.

 Name / Surname

 D.O.B.

 Ht (cm)

 Wt (kg)

 WAFL Club / Local Club / School

 1

 Ian HILL

 09/02/2000

 175

 76

 Perth/South Perth/Wesley

 2

 Joe HINDER

 27/01/2000

 177

 74

 Swan Districts/Bassendean/Guildford

 3

 Jarrod FAZIOLI

 14/05/2000

 174

 72

 Peel Thunder/Eaton Boomers

 4 

 Graydon WILSON

 17/02/2000

 177

 73

 Swan Districts/Centrals/Guildford

 5 

 Rhai-Arn COX

 01/03/2001

 173

 75

 East Perth/Mt Lawley

 6 

 Wil HICKMOTT

 11/12/2000

 180

 76

 Subiaco/Sorrento Duncraig

 8

 Luke MOORE

 07/04/2000

 180

 85

 South Fremantle/Bibra Lakes

 9 

 Tyron SMALLWOOD

 08/04/2000

 177

 80

 Claremont/Royals

 10

 Rylie MORGAN

 29/03/2000

 182

 81

 Claremont/Wembley JFC/Hale

 11

 Luke ENGLISH

 20/08/2000

 180

 76

 Perth/Manning

 12 

 Jeremy SHARP

 13/08/2001

 185

 72

 East Fremantle/Attadale/Aquinas

 13 

 Jason CARTER

 11/01/2000

 182

 75

 Peel Thunder/Pt Wyndham/Aquinas

 14

 Sydney STACK

 28/04/2000

 177

 72

 Perth/Federals

 15 

 Jordan CLARK

 16/10/2000

 182

 78

 Claremont/Guildford Grammar

 16

 Ethan HANSEN

 25/06/2000

 182

 72

 Perth/South Perth/Trinity

 17 

 Thomas BALDWIN

 31/08/2000

 174

 69

 Claremont/Royals

 18 

 Deven ROBERTSON

 30/06/2001

 181

 80

 Perth/Aquinas

 19 

 Kyle HAMERSLEY

 24/07/2000

 184

 82

 South Fremantle/Wagin/Wesley

 20 

 Luke FOLEY

 08/10/1999

 187

 75

 Subiaco/Sorrento Duncraig

 21 

 Tyson POWELL

 07/04/2000

 187

 80

 Peel Thunder/Rockingham

 22 

 Damon GREAVES

 25/04/2000

 186

 74

 East Perth/Busselton

 23

 Louis MILLER

 25/05/2000

 187

 82

 East Perth/Dunsborough/Scotch

 24 

 Regan SPOONER

 14/01/2000

 189

 80

 South Fremantle/South Coogee

 25 

 Trey RUSCOE

 03/11/2001

 192

 80

 East Fremantle/Booragoon/Aquinas

 27 

 Tom MEDHAT

 16/08/2000

 190

 79

 West Perth/Sorrento Duncraig

 28 

 Trent RIVERS

 30/07/2001

 186

 80

 East Fremantle/Bullcreek Leeming

 29 

 Dillon O’REILLY

 02/06/2000

 194

 89

 East Fremantle/East Fremantle

 30 

 Luke JACKSON

 29/09/2001

 196

 90

 East Fremantle/Bullcreek Leeming

 31

 Tom O’DONNELL

 10/09/2000

 193

 91

 West Perth/Whitfords

 36 

 Jack BULLER

 16/05/2001

 196

 90

 Claremont/Christ Church

 37 

 Xavier PEACOCK

 25/01/2000

 196

 98

 Subiaco/Sorrento Duncraig

 41 

 Jaxon PRIOR*

 04/06/2001

 188

 78

 West Perth/Sorrento-Duncraig

 42 

 Elijah TAYLOR*

 01/05/2001

 185

 70

 Perth/Thornlie FC

 43 

 Mitchell GEORGIADES*

 28/09/2001

 189

 82

 Subiaco/Wembley Downs/Hale

 44 

 Anthony DAVIS*

 23/07/2001

 192

 77

 Claremont/Hale/Borden FC

 46

 Jake PASINI*

 06/02/2001

 188

 81

 Swan Districts/Caversham

 47 

 Ryan HUDSON*

 16/01/2001

 192

 90

 West Perth/Scotch/Kalannie

 61 

 Riley GARCIA*

 30/01/2001

 178

 76

 Swan Districts/Caversham FC

  

 * 17’s development players

  

 

 

 

 

AFL NATIONAL 16s CHAMPIONSHIPS

Sunday, June 24, 12pm – WA v SA (Alberton Oval, Adelaide)
Monday, July 9, 2.15pm – WA v Vic Country (Southport, Gold Coast)
Friday, July 13, 10.15am – WA v Vic Metro (GABBA, Brisbane)

WA STATE 16s SQUAD

Coach: Tony Micale

 No.

 Name / Surname

 D.O.B.

 Ht (cm)

 Wt (kg)

 WAFL Club / Local Club / School

 2

 Ayden CARTWRIGHT

 29/01/2002

 176

 63

 Swan Districts/Kalamunda

 8

 Joel WESTERN

 12/10/2002

 171

 60

 Claremont/Western Tigers

 9 

 Ira JETTA

 20/05/2002

 172

 71

 South Fremantle/Fremantle City

 10 

 Edward CURLEY 

 18/11/2002

 175

 68

 East Fremantle/Mullewa

 11 

 Zane TREW

 26/04/2002

 183

 72

 Swan Districts/Hills Rangers

 12

 David YACCOB

 15/04/2002

 178

 73

 Peel Thunder/Pinjarra Tigers

 13 

 Roy GEORGE

 16/01/2002

 176

 74

 Peel Thunder/Eaton Boomers

 14

 Tyrell METCALF

 17/10/2002

 174

 65

 Peel Thunder/Mandurah Mustangs

 15

 Jaxon BELLCHAMBERS 

 19/03/2002

 179

 68

 South Fremantle/Bibra Lake

 16

 Taj SCHOFIELD

 07/09/2002

 178

 69

 Subiaco/Sorrento Duncraig

 17

 Connor AVERY

 16/01/2002

 178

 67

 Peel Thunder/Secret Harbour

 18

 Isiah WINDER

 16/05/2002

 177

 76

 Peel Thunder/Eaton Boomers

 19 

 Jamieson UGLE

 01/08/2002

 175

 63

 Swan Districts/Bassendean

 20 

 Keanu HADDOW

 23/08/2002

 180

 72

 East Fremantle/Rossmoyne

 21 

 Brandon WALKER

 17/10/2002

 182

 69

 East Fremantle/Kardinya Kats

 22

 Nathan O’DRISCOLL

 17/05/2002

 181

 69

 Perth/Northam Saints

 23

 Lewis EVANS-THOMSON

 06/03/2002

 183

 72

 Swan Districts/South Bunbury

 24 

 Owen DANN

 08/03/2002

 178

 67

 East Fremantle/Towns

 29 

 Ty SEARS

 22/01/2002

 184

 71

 Swan Districts/South Bunbury

 31

 Jaylen COLEGATE

 22/03/2002

 182

 74

 East Perth/Busselton Saints

 32

 Tyler BROCKMAN

 22/11/2002

 181

 66

 Subiaco/Wesley College

 33 

 Kalani BROOKS

 04/08/2002

 186

 77

 East Perth/Christ Church Grammar

 35 

 Jack CARROLL

 20/12/2002

 184

 67

 East Fremantle/Chapman Valley

 37 

 Kellen JOHNSON

 19/04/2002

 186

 65

 West Perth/Hale School

 38 

 Calvin STONE

 14/12/2001

 187

 76

 Peel Thunder/South Mandurah

 39 

 Jacob BLIGHT

 12/12/2002

 192

 80

 Claremont/Railways FC

 40 

 Heath CHAPMAN

 31/01/2002

 188

 70

 West Perth/Joondalup Kinross

 41 

 Christopher WALKER

 17/10/2002

 183

 69

 East Fremantle/Kardinya Kats

 42 

 Campbell TIRANT

 22/10/2002

 183

 76

 East Fremantle/Brigades

 43

 Heath SPINKS

 09/09/2002

 184

 76

 Claremont/North Albany

 44

 Ezekiel BOLTON

 30/10/2002

 184

 78

 Subiaco/Wesley College

 45 

 Zac TRIGWELL

 26/10/2002

 188

 74

 Peel Thunder/Donnybrook

 46 

 Logan McDONALD

 04/04/2002

 191

 79

 Perth/Coorow/Aquinas College

 47 

 Jack ALLEN

 07/11/2001

 194

 84

 Swan Districts/Guildford Grammar

 48 

 Denver GRANGER-BARRAS

 17/04/2002

 193

 76

 Swan Districts/Kalamunda

 49 

 Michael MALLARD

 15/01/2002

 197

 88

 West Perth/Wanneroo

 50 

 Jermal DALY

 05/05/2001

 185

 80

 Swan Districts/South Hedland

 51 

 Sandon PAGE

 17/04/2002

 185

 75

 Subiaco/Sorrento Duncraig

 52 

 Cameron DEAN

 29/01/2002

 186

 69

 Subiaco/Hale School

 53 

 Jack KENNEDY

 23/08/2001

 194

 80

 East Perth/Busselton

 54 

 Kyle WHITE

 19/11/2001

 196

 82

 Peel Thunder/Waroona

 56 

 Logan FOLEY

 11/07/2002

 196

 97

 West Perth/Ocean Ridge

 58 

 Griffin MUIR

 08/06/2002

 196

 93

 Claremont/Dalkeith Nedlands

 59 

 Bryce McDONALD

 19/08/2002

 201

 77

 Subiaco/Gibson FC

 60

 Chad MONTGOMERIE 

 12/09/2002

 202

 95

 Swan Districts/South Bunbury

 63 

 Bailey COSHOTT

 09/09/2002

 189

 85

 East Perth/Countries

 64 

 Connor WATTS

 16/01/2002

 194

 87

 Subiaco/Kingsway

 

STATE ACADEMY STAFF & COACHES

Adam Jones – State Talent Manager

Clayton Anderson - Talent Programs Coordinator

Tracy Thompson - Talent Administrator

Harry Banyard - Athlete Development Coordinator

Darren Rumble - Player Wellbeing and Development

Brad Collard - Aboriginal Player Welfare

Ben Piggot - Strength and Conditioning Manager

Nick Caputi - Medical Manager

Lionel Lim - Doctor

Gill Cowen - Doctor

Steve Kosovich - IT Analyst

State 18s

Peter Sumich – Coach

Ash McGrath – Assistant Coach 

Glen Jakovich – Assistant Coach 

Craig Otto – Assistant Coach 

Mark Seaby – Ruck Coach  

Shane Yardley - Selector 

David Lindsay - Team Manager 

Tim Marley - Team Manager 

Michael Newbound - Physiotherapist 

Andrew Stanford - Physiotherapist 

Brendan Lewis - Strength and Conditioning Assistant 

State 16s

Tony Micale - Coach

Sam Cousens - Assistant Coach

Luke Tedesco - Assistant Coach

Michael Glassborow - Assistant Coach

Dean Irving - Talls Coach

Ivan Barratt - Chairman of Selectors 

Vince Del Prete - Team Manager 

Simon Walsh - Strength and Conditioning Coach 

Emily Masters - Physiotherapist 

Abe Davey - Physiotherapist

Dylan Ross - Coach Assistant