Select grade below
- Round 1Sat Mar 3014:306.7.43VS12.10.82View Stats
- Round 2Sat Apr 0614:3018.11.119VS11.16.82View Stats
- Round 3Sat Apr 1313:4010.9.69VS8.5.53View Stats
- Round 4BYE
- Round 5Thu Apr 2516:1010.10.70VS13.13.91View Stats
- Round 7Sat May 1114:40VS
East Fremantle Oval - Round 8Sat May 2514:10VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 9Mon Jun 0314:30VS
Pentanet Stadium - Round 10Sun Jun 0914:10VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 11BYE
- Round 12Sat Jun 2214:10VS
Steel Blue Oval - Round 13Sat Jun 2914:30VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 14Sat Jul 0614:30VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 15BYE
- Round 16Sat Jul 2014:30VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 17Sat Jul 2714:30VS
Revo Fitness Stadium - Round 18Sat Aug 0314:30VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 19Sat Aug 1011:10VS
Mineral Resources Park - Round 20Sat Aug 1714:30VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 21Sun Aug 2514:30VS
Sullivan Logistics Stadium
Match Previews - TABtouch Finals Week 1
THE TABtouch WAFL Finals Series gets underway with weekend with South Fremantle and West Perth looking to book in a meeting with Subiaco while Claremont and East Perth fight to stay alive.
Following an exciting conclusion to the 2018 WAFL season where going into the final round three teams were all still competing for fifth position before East Perth won to eliminate both Perth and Peel Thunder.
The excitement didn’t end there with Claremont needing to beat Swan Districts at Steel Blue Oval to secure a home final this weekend. It took the Tigers until the last kick of the game after the siren but Jye Bolton kicked truly for Claremont to win and secure home ground advantage.
While Subiaco has the opening week bye to start the finals campaign after their remarkable 18-0 season, the two games this weekend loom as can't miss affairs.
It gets underway on Saturday afternoon with the qualifying final at Fremantle Community Bank Oval between South Fremantle and West Perth.
The winner will advance to play Subiaco in next Sunday's second semi-final at Leederville Oval while the loser will play host also next Sunday to the winner of Sunday's elimination final.
That elimination final will take place at Claremont Oval with Claremont hosting East Perth. The winner will then take on the loser of the qualifying final while the season will be over for the loser.
Both matches will be televised live on Channel 7 from 2.30pm on Saturday and Sunday afternoon along with being broadcast by ABC Radio and 91.3 SportFM. KIX Digital, Noongar Radio and Footy Radio will also be available for Saturday's qualifying final.
Meanwhile in the reserves, West Perth plays Swan Districts in the elimination final at Fremantle Community Bank Oval for the right to advance to play the loser of Sunday's qualifying final.
The qualifying final will take place on Sunday at Claremont Oval with East Perth playing Claremont with the winner to play Subiaco in the second semi-final next Sunday at Leederville Oval.
And in the colts, the elimination final takes place at Fremantle Community Bank Oval between East Fremantle and South Fremantle with the winner to play the loser of Sunday's qualifying final.
The colts qualifying final takes place at Claremont Oval between Peel Thunder and Swan Districts with the winner to take on Subiaco in next Sunday's second semi-final at Leederville Oval.
TABtouch Team Lists
Click the graphics below for specific match previews.