Select grade below
- Round 1Sat Mar 3014:306.7.43VS12.10.82View Stats
- Round 2Sat Apr 0614:3018.11.119VS11.16.82View Stats
- Round 3Sat Apr 1313:4010.9.69VS8.5.53View Stats
- Round 4BYE
- Round 5Thu Apr 2516:1010.10.70VS13.13.91View Stats
- Round 6Sun May 0511:1018.7.115VS6.5.41View Stats
- Round 8Sat May 2514:10VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 9Mon Jun 0314:30VS
Pentanet Stadium - Round 10Sun Jun 0914:10VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 11BYE
- Round 12Sat Jun 2214:10VS
Steel Blue Oval - Round 13Sat Jun 2914:30VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 14Sat Jul 0614:30VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 15BYE
- Round 16Sat Jul 2014:30VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 17Sat Jul 2714:30VS
Revo Fitness Stadium - Round 18Sat Aug 0314:30VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 19Sat Aug 1011:10VS
Mineral Resources Park - Round 20Sat Aug 1714:30VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 21Sun Aug 2514:30VS
Sullivan Logistics Stadium
Football Department Update | March 31
WAFLW FOOTBALL DEPARTMENT UPDATE
by Angus Schumacher, Football Operations Manager - Women's
PREVIOUS RESULTS
WAFLW
Round 3 v Peel Thunder
East Perth: 1.5 .11
Peel Thunder: 5.6.36
Best Players: M.Pugliese-Thompson, M.Hardy, J.Bolton, T.Dawson-Gibbs, R Burgess Goals: B.Hansen
ROGERS CUP
Round 3 v Peel Thunder
East Perth: 10.3 - 63
Peel Thunder: 1.3 – 9
Best Players: S.Bishop, M.Pappas, S.Banks, L.Greenwood, Z.Peters Goals: S.Bishop 5, F. Toure 2, L Greenwood, A.Pugliese-Thompson, J Della Franca 1
UPCOMING FIXTURE & SELECTED TEAMS
WAFLW
Round 4 v East Fremantle
Sunday 2 April, Leederville Oval
WAFLW League 2:00pm BD | Gates Open 10:00am
Full team list can be found at https://wafl.com.au/team-selection
EMG – B. Haran, M. Hedley, T. Horsham, E. Thompson
INS – K. Bindon, H. Gill, L. Keating, T. Suda
OUTS – C. Boothman, B. Glanville, B. Hansen, E. Thompson
DEBUTS – K. Bindon, L. Keating
ROGERS CUP
Round 4 v East Fremantle
Sunday 2 April, Leederville
Rogers Cup 12:00pm BD | Gates Open 10:00am
Full team list can be found at https://wafl.com.au/team-selection
EMG – L. Dak, C. Dale, M. Pocrnja, J. Thompson
INS – E. Hackett, T. Lutter, L. Lwoy, A. Parkinson
OUTS – H. Bradshaw, L. Dak, S. Massaboi, A. Pugliese-Thompson
TALENT & DEVELOPMENT FOOTBALL DEPARTMENT UPDATE
by Aaron Ballantyne, Talent & Development Manager
PREVIOUS RESULTS
FUTURES
Round 3 v South West Academy
East Perth: 10.08.68
South West: 08.09.57
Goals: 4 – D. Whitby, 2 – B. Matuszkiewvicz, 1 – D. King, F. Brown, T. Marsden, L. Howard
Best Players: L. Hallett, D. Whitby, L. Howard, B. Matuszkiewvicz, L. Guthridge
UPCOMING FIXTURE & SELECTED TEAMS
FUTURES
Round 4 v East Fremantle
Sunday 2 April
09:45am Bounce Down, Leederville Oval, Leederville
Team Line Up: https://wafl.com.au/team-selection or https://wafl.com.au/match/futures-east-perth-v-east-fremantle-round-4-2023
EMG: N/A